Laserowe usuwanie kurzajek, krioterapia ciekłym azotem -196 °C.
Który zabieg najbardziej skuteczny?
Skąd się biorą kurzajki?
Kurzajki czy też kurzawki i brodawki to choroba wirusowa skóry, która fachowo określana jest mianem brodawki pospolitej (po łacinie verucca vulgaris). Te zmiany skórne powstają w wyniku infekcji ludzką odmianą wirusa brodawczaka, czyli HPV (Human Papiloma Virus). Tym, co sprawia, że brodawki i kurzajki są tak rozpowszechnioną dolegliwością jest to, że na wirusa HPV ma na żadnego skutecznego lekarstwa. W związku z tym nie pozostaje zatem nic innego, jak walczyć z wirusem HPV objawowo, skutecznie usuwając powstałe już zmiany skórne.
Kiedy najlepiej usuwać kurzajki?
Decyzja o usunięciu kurzajek i brodawek nierzadko zapada po długim czasie od ich pojawienia się. To duży błąd, gdyż im dłużej zwlekamy z ich usunięciem, tym bardziej się one rozrastają w głąb tkanki. Sprawia to, że ich usuwanie jest znacznie bardziej czasochłonnym procesem, niż w przypadku gdybyśmy udali się z naszym problemem do lekarza od razu po jego zauważeniu. Warto zatem oszczędzić sobie kłopotu i zdecydować się na skuteczne usunięcie wirusowych zmian skórnych od razu gdy tylko zobaczymy iż pojawiły się one na naszym ciele.
Czy brodawki mogą pojawić się po usunięciu?
Brodawki i kurzajki to zmiany skórne powodowane wirusowo, zatem konieczne jest bardzo dokładne usunięcie nawet najmniejszych fragmentów wirusa HPV znajdujących się w tkankach. Nawet kilka zarażonych komórek przeoczonych przy usuwaniu ma dużą szansę z powrotem „odbudować” się w postaci brodawki. Dlatego tak istotne jest używanie rozwiązań gwarantujących jak największą precyzję i skuteczność – w przeciwnym wypadku narażamy się na wielokrotne wizyty w gabinecie lekarskim, a co za tym idzie – zwiększone koszty leczenia. Warto mieć też na uwadze, że wirusowy charakter brodawek sprawia, że rozwiązania w rodzaju różnych dostępnych w aptekach płynów czy maści mają bardzo ograniczoną skuteczność.
Jakie są rozwiązania są najskuteczniejsze przy usuwaniu brodawek?
Ze względu na potrzebę precyzyjnego działania, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest laser CO2. To narzędzie umożliwiające niezwykłą precyzję: stężony promień ciepła wyparowuje wszystkie zainfekowane wirusem komórki, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. W rękach profesjonalisty laser staje się znakomitym narzędziem które gwarantuje, że nie uchowają się żadne zawierające wirusa komórki, a co za tym idzie, brodawki nie pojawią się z powrotem na operowanym miejscu. Skuteczność lasera jest znacznie wyższa niż innych metod takich jak krioterapia lub preparaty dostępne w aptece.
Jakie inne zalety ma korzystanie z lasera CO2?
Laser CO2 to nie tylko pełna precyzja, ale również zwiększone bezpieczeństwo zabiegu. Wynika to z faktu, iż jest to narzędzie zupełnie nieinwazyjne – nie ma tutaj niebezpieczeństwa, iż w związku z wykorzystaniem „tradycyjnego” skalpela dojdzie do jakichś zakażeń czy infekcji (np. wirusem żółtaczki. Nieinwazyjny charakter sprawia również, iż proces gojenia jest znacznie szybszy, gdyż nie dochodzi do żadnych uszkodzeń zdrowej tkanki.
Czy zabieg laserowy boli?
Nie będzie zapewne niespodzianką stwierdzenie, że pytanie o bolesność zabiegu jest jednym z najczęstszych, z jakimi spotykają się lekarze pracujących przy usuwaniu brodawek i kurzajek. Możemy - na szczęście - z czystym sumieniem odpowiedzieć, że jest to zabieg z gatunku raczej mało bolesnych. Wszystko zależy od rozmiaru kurzajki (dlatego właśnie zalecamy jak najszybsze przeprowadzanie zabiegu): pozbywanie się tych mniejszych jest w zasadzie bezbolesne, ale te które zdążyły się rozwinąć mogą sprawić lekki ból. Na wszelki wypadek jednak stosujemy znieczulenie w postaci lidokainy, która gwarantuje, iż zabieg jest bolesny. Samo podanie znieczulenia może być nieprzyjemne, by zminimalizować ból używam najmniejszej z dostępnych igieł. Czasem pacjent nie czuje podania znieczulania ale bywają miejsca na ciele bardziej wrażliwe na których nie da się uniknąć nieprzyjemnego odczucia.
Jak przygotować się do zabiegu?
Do zabiegu nie jest wymagane przygotowanie. Po krótkiej konsultacji możemy od razu przystąpić do zabiegu.
Jak dokładnie przebiega zabieg?
Do zabiegu wykorzystywany jest chirurgiczny laser frakcyjny CO2, operujący na długości fali 10 600 mm. Wykonujący zabieg lekarz używa go do odparowania zakażonych wirusem komórek, bez uszkadzania zdrowych tkanek. Brodawka zostaje odparowana i od razu znika. W miejscu w którym była jest dziura która wypełnia się strupkiem. .W 90% zabiegu, wirus zostanie całkowicie usunięty z poddawanemu zabiegowi miejsca już po jednej wizycie u lekarza. Czasami zdarza się odrastanie zmiany wirusowej dlatego ważne jest by obserwować proces gojenia i zgłosić się do lekarza od razu jak widzimy że odrasta. Na początku jest bardzo wrażliwa więc wystarczy drobny zabieg laserem lub krioterapia by na stałe usunąć zmianę.
Jak długo goją się miejsca po zabiegu?
Ogromną zaletą lasera jest jego nie inwazyjność, dzięki której już po opuszczeniu gabinetu możemy powrócić do codziennych zajęć. W miejscu, w którym wcześniej była brodawka pojawia się tylko mały strupek, który znika w ciągu następnych 14 dni. Usuwanie kurzajek laserem CO2 to zatem znakomite rozwiązanie nie tylko dla osób ceniących sobie skuteczność, ale również dla tych z nas, którzy prowadzą intensywny tryb życia i nie mają czasu na jakąkolwiek rekonwalescencję. Warto zaznaczyć, że jeżeli nie pozwoliliśmy kurzajce na rośnięcie przez bardzo długi czas, to w miejscu po zabiegu nie pojawi się żadna mogąca nas oszpecić blizna. Czas gojenia jest znacznie szybszy niż w przypadku krioterapii.
Czy mogą się pojawić powikłania?
W związku z opisanym powyżej charakterem pracy lasera pojawienie się jakichkolwiek poważnych skutków ubocznych jest praktycznie znikomych. Na wszelki wypadek jednak warto kontrolować, w jaki sposób goją się pozostałości po brodawce. W razie jakichkolwiek nietypowych zmian najbezpieczniej od razu zgłosić się do wykonującego zabieg lekarza, który z pewnością będzie w stanie ocenić sytuację i udzielić porady. W znakomitej jednak większości przypadków proces gojenia przebiega bez żadnych problemów.
Jaka metoda jest skuteczniejsza?– Laserowe usuwanie czy krioterapia ciekłym azotem?
Laser jest skuteczniejszy niż mrożenie ciekłym azotem. Pozwala precyzyjnie usunąć zmianę nie niszcząc otaczających tkanek. Gojenie przebiega znacznie łagodniej i szybciej niż w przypadku krioterapii.
Ile kosztują zabiegi laserowe i krioterapia w klinice Tesoro?
Laserowe usuwanie kurzajki od 99-350zł w zależności od wielkości zmiany. Przy większej ilości zmian wycena indywidualna.
Krioterapia – mrożenie ciekłym azotem 100zł
Konsultacja lekarska bezpłatna
Kriotarapia – wymrażanie brodawek ciekłym azotem
Jest to metoda mniej skuteczna od laserowego usuwania, gojenie po zabiegu jest bardziej uciążliwe dla pacjenta. Plusem jest brak znieczulenia co dobrze sprawdza się w okolicach wrażliwych na ukłucie igłą takich jak stopa. Drugim plusem jest cena – jest znacznie niższa od laserowego usuwania. Podczas zabiegu czuć nieprzyjemne zimno ,pieczenie. Dolegliwości bólowe pojawiają się po kilku minutach.
Krioterapie wykonuje amerykańskim urządzeniem- liderem na światowym rynku aparatów do krioterapii firmy BRYMILL.
Jak przebiega zabieg?
Do zabiegu wymrażania brodawek stosowany jest ciekły azot o temperaturze -196 °C. Jest to zupełnie inny zabieg niż ten który możemy wykonać za pomocą preparatu do mrożenia kupionego w aptece który ma znacznie niższą temperaturę. Użycie azotu doprowadza do zniszczenia chorych tkanek poprzez ich zamrożenie. Metoda polega na niszczeniu tkanek bez wycinania ich. Czasami udaje się usunąć zmianę za pierwszym razem jednak zazwyczaj potrzeba 3-5 zabiegów. Zdarzają się kurzajki wyjątkowo oporne na mrożenie.
Po zabiegu krioterapia nie ma krwi, po mrożeniu pojawia się pęcherz jak po oparzeniu który przechodzi w strupek który zazwyczaj odpada po około dwóch tygodniach. Czas zabiegu krioterapii to zazwyczaj 5-10 minut. Zależy to od ilości i wielkości brodawek.